قلعه پرتغالی ها کجاست؟

maryna
maryna

در سواحل و مناطق حاشیه‌ ای خلیج فارس مانند راس الخیمه، جزیره هرمز، بندر قشم، عمان، کنگ وغیره دیوارهای قدیمی و قطوری وجود دارد که یادگار دوران استعمار این مناطق توسط پرتغالی ها هستند. این دیوارها آثار به جای مانده از قلعه هایی است که توسط استعمارگران پرتغالی ساخته شده بودند.
پرتغالی ها بعد از اشغال جزایر خلیج فارس با ساختن قلعه ها از آن ها برای نگهداری اسلحه و سلاح استفاده می کردند. معروف ترین قلعه های موجود در جنوب ایران در جزایر چابهار، قشم و هرمز قرار دارند. قلعه های به یادگار مانده از پرتغالی ها امروزه به یکی از مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های توریستی کشور تبدیل شده اند و سالیانه هزاران توریست و مسافر برای بازدید از این قلعه ها به جزایر خلیج فارس سفر می کنند‌. قلعه پرتغالی های قشم یکی از مهمترین مناطق توریستی این جزیره به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم قلعه پرتغالی های جزیره قشم را مورد بررسی قرار دهیم.

فهرست مطالب

  • معرفی کامل قلعه پرتغالی های قشم
  • قلعه پرتغالی ها در کجای قشم قرار دارد؟
  • مسیر دسترسی به قلعه پرتغالی ها
  • آشنایی با تاریخچه قلعه پرتغالی ها
  • معماری قلعه پرتغالی ها به چه صورت است؟
  • درباره تونل زیر زمینی قلعه پرتغالی ها
  • بهترین زمان مسافرت به قشم برای بازدید از قلعه پرتغالی ها
  • در هنگام سفر به قشم در کجا اقامت کنیم؟

معرفی کامل قلعه پرتغالی ها

بیش از پانصد سال پیش دریا نوردان پرتغالی برای استعمار بندرهای خلیج فارس به این منطقه آمدند تا بنادر را به تصرف خود در آورند. در آن زمان دریای عمان و خلیج فارس به عنوان مهمترین مسیرهای آبی متصل کننده قاره‌های آسیا و اروپا به یکدیگر بودند. یک دریانورد پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک در سال 1507 میلادی دستور ساخت و احداث قلعه پرتغالی های قشم را با مساحت دو هزار متر مربع صادر کرد.‌ در آن زمان برای ساخت این قلعه از مصالحی مانند سنگ های آهکی، گچ و ملاط ساروج استفاده شد. در سال 1387 شمسی یک باستان شناس ایرانی به نام احساس یغمایی در کاوش هایش قلعه پرتغالی را کشف و از زیر خاک بیرون آورد.
در بهار سال 1379 در زمانی که قرار بود کاوش پخش داخلی دیوار شرقی این قلعه شروع شود،‌ زلزله 5.9 ریشتری جزیره قشم را لرزاند و کاوش ها به صورت نیمه کاره رها شد. در طول تمام کاوش های صورت گرفته روی این قلعه باستانی تعداد زیادی شیشه ساخت کشور ونیز، تعداد زیادی ظروف چینی ساخت چین و چندین توپ جنگی کشف شد. هدف از ساخت این قلعه توسط پرتغالی ها این بود که برای پشتیبانی از دژهای لارک، قشم و هرمز در مواقع اضطرای یک محل امن داشته باشند و همچنین از قلعه به عنوان یک انبار بسیار بزرگ برای نگهداری از مهمات و اسلحه استفاده می کردند.
برای تامین آب قلعه از آب چاه و همچنین آب باران تامین می شد. آب به وسیله کانال های زمینی در داخل حوض ها و برکه های قلعه پرتغالی ها نگهداری می شد تا در مواقع مورد نیاز از آن استفاده شود‌. این قلعه دارای کلیسا، اتاق های سربازخانه، مقر فرماندهی و یک موقعیت تدارکاتی برای جابجایی ملزومات بوده است.

قلعه پرتغالی ها کجاست

قلعه پرتغالی ها در کجای قشم قرار دارد؟

قلعه پرتغالی های قشم یکی از جاذبه های گردشگری زیبای استان هرمزگان و جزء آثار ملی ایران به شمار می رود. این قلعه در بخش شمال جزیره قشم در بلوار ژئوپارک و در نزدیکی ساحل قرار دارد. برای مشاهده این قلعه می توانید به نقشه مراجعه کنید. این مکان تاریخی از زمان احداث تا کنون دوران بسیار پر فراز و نشیبی را گذرانده است و حالا یک جای معروف در جزیره قشم است. هر ساله هزاران توریست و گردشگر از نقاط مختلف ایران و جهان برای بازدید از این بنای تاریخی به جزیره قشم سفر می کنند.

مسیر دسترسی به قلعه پرتغالی ها

برای حرکت از مبدا به سمت قشم می توانید از طریق سوار با هواپیما با تور قشم استفاده کنید. اما اگر قصد دارید با خودروی شخصی به این جزیره بروید باید ابتدا خود را به جزیره لنگه برسانید.‌ از تهران تا جزیره لنگه با خودروی شخصی حدود 15 ساعت زمان لازم است. بعد از جزیره لنگه به بندر خمیر بروید و به سمت بندر پهل یا پل بروید.
در بندر پهل یک شناور دریایی مسافران و خودروها را به اسکله لافت انتقال می‌ دهد. بین بندر پهل تا اسکله لافت 1800 متر فاصله دریایی وجود دارد. مسافرانی که با قطار یا اتوبوس به استان بندرعباس سفر می کنند، باید با استفاده از لنج خود را به جزیره قشم برسانند. مسیر رسیدن به جزیره قشم حدود بیست دقیقه طول میکشد.
بعد از ورود به جزیره قشم باید به شرق جزیره و به طرف بندری به نام بندر ذاکری حرکت کنید و به میدان ولایت برسید. بعد از رسیدن به میدان ولایت و پیچیدن از اولین خروجی به سمت خیابان باهنر حرکت کنید و سپس به میدان امام خمینی بروید. کمی جلوتر به بلوار ژئوپارک جزیره قشم خواهید رسید و با مشاهده تابلوی قلعه پرتغالی با خروج از بلوار ژئوپارک و عبور از کوچه ها به سازه عظیم و زیبای قلعه پرتغالی ها می رسید.

قلعه پرتغالی ها کجاست

آشنایی با تاریخچه قلعه پرتغالی ها

قلعه‌های به جای مانده از دوران استعمار پرتغال بر جزایر جنوبی خلیج فارس ایران قلعه‌های بودند که برای حفظ جان نظامیان پرتغالی در برابر حملات ایرانی‌ ها ساخته شده بود. استعمارگران از سال 1514 تا سال 1623 به مدت صد و ده سال تجارت دریایی جنوب ایران را به استعمار خود در آورده بودند. در نهایت سرداری به نام امام قلی خان در دوران صفویه قلعه‌ های پرتغالی ها را به تصرف ایران در آورد و بار دیگر ایرانیان به این مناطق ارزشمند دست پیدا کردند. قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم به فرمان یک سردار پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکاک ساخته شد. این فرد قصد داشت با ساخت این قلعه سه منطقه مهم خلیج فارس، مالاگا و هرمز تسلط داشته باشد.
این بنا جزء بزرگترین قلعه های به جای مانده از دوران استعمار است و ساخت آن سی سال به طول انجامید. همانطور که در بخش‌ های قبل نیز اشاره کردیم، باستان شناسی به نام احسان یغمایی در سال 1378 قلعه پرتقالی ها را کشف کرد. در هنگام حفر کانال برای عبور سیم برق نیز، شرکت برق تونل‌ های قدیمی دور این قلعه ظاهر شدند. با وقوع زلزله در سال 1379 دیوار شرقی قلعه فرا ریخت. در سال 1389 مرمت، نورپردازی و استحکام بخشی قلعه پرتغالی های قشم به سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم واگذار شد. این بنای تاریخی با شماره ملی 2202 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.‌

معماری قلعه پرتغالی ها به چه صورت است؟

این قلعه راست گوشه بیش از 2000 متر مساحت دارد و از سنگ های آهکی، گچ و ملاط ساروج محلی ساخته شده است. در طول سال ها بعد از ساخت قلعه پرتغالی های قشم چندین آن را استحکام پخشی کرده اند. در چهار گوشه این قلعه چهار عدد برج به همراه باروهایی با ارتفاع زیاد قرار دارند که بر روی پهنای آن توپ و منجنیق مستقر گردیده است‌. این قلعه از بخش های مختلفی مانند زندان، کلیسا، آب انبار، انبار اسلحه، اتاق سرباز خانه، تالار و همچنین مقر فرماندهی تشکیل شده است.

قلعه پرتغالی ها کجاست

درباره تونل زیر زمینی قلعه پرتغالی ها

در آبان ماه سال 1387 وقتی کارگران شرکت برق در محدوده 500 متری اطراف قلعه پرتغالی‌ ها مشغول حفاری بودند، یک تونل بسیار قدیمی که به قلعه متصل بود، کشف کردند. نیروهای نظامی پرتغال و فرماندهان آن ها برای فرار و همچنین نگهداری از اسلحه و مهمات از این تونل استفاده می کردند‌. این تونل سه کیلومتر طول دارد و تا میدان سعدی شهر قشم ادامه پیدا کرده است‌. برخی می گویند که این تونل تا جنوب قشم و غارهای خربس ادمه پیدا کرده است.

بهترین زمان مسافرت به قشم برای بازدید از قلعه پرتغالی ها

اواخر فصل پاییز تا اوایل فشل بهار بهترین زمان مسافرت به جزیره قشم و برای بازدید از قلعه پرتغالی های این شهر است. در این بازه زمانی به راحتی می‌ توان از تمام دیدنی های قشم لذت برد. افرادی که به شلوغی علاقه ندارند، به هیچ وجه نباید در تعطیلات نوروزی به قشم بروند. زیرا تعداد بسیار زیادی مسافر و توریست در ایام نوروز راهی قشم می شوند. برای تعطیلات افراد ماه های دی و بهمن را پیشنهاد می کنیم. آب و هوای قشم به گونه ای است که رطوبت هوا در تمام فصل‌ های سال در این جزیره زیاد است. قلعه پرتغالی ها یک بنایی روبسته نیست و بازدید از آن در فصل تابستان اصلا مناسب نیست.
این قلعه دارای نورپردازی های بسیار زیبایی است و بازدید از آن بعد از غروب خورشید حال و هوای لذت بخشی دارد. البته اگر قصد دارید از سواحل زیبایی این جزیره لذت ببرید کمی قبل از غروب زمان مناسب تری است. به طور کلی بهترین زمان برای رفتن به قلعه پرتغالی های قشم صبح اول وقت هنگام طلوع خورشید و یا در زمان غروب آفتاب است‌ این قلعه از ساعت هشت صبح تا شش عصر برای بازدید عموم باز است. قیمت بلیط ورود به قلعه برای توریست ها 15 هزار تومان و برای مسافران ایرانی 6 هزار تومان است.

قلعه پرتغالی ها کجاست

در هنگام سفر به قشم در کجا اقامت کنیم؟

اقامت در هتل

با توجه به وجود قلعه پرتغالی های قشم به عنوان جاذبه گردشگری در این جزیره، تعداد زیادی هتل در اطراف قلعه برای رفاه حال مسافران ساخته شده است. بعضی از هتل ها فقط پنج دقیقه با قلعه فاصله دارند. از هتل های معروف و نزدیک به قلعه پرتغالی‌ ها می توان به هتل های آسماری، آپادانا، نخل هنگام، آسمان قشم، آرام، ریحان، رویال و الوند اشاره کرد.

 

اقامت در اقامتگاه های بوم گردی

اگر به زندگی ساده و اصیل مردم در جنوب کشور علاقه مند هستید، در اقامتگاه های بوم گردی اقامت کنید. این اقامتگاه ها تا قلعه 50 دقیقه فاصله زمانی دارند. از اقامتگاه های بومی معروف قشم می توان خالو، خانه دوست و لرد سوزا را نام برد.

 

اقامت در خانه های شخصی

اگر می خواهید سفر مقرون به صرفه ای داشته باشید می توانید از خانه های اجاره ای برای اقامت استفاده کنید. این خانه ها با قیمت های بسیار مناسبی به مسافران اجاره داده می شوند.

 

اقامت در چادر

در فصل هایی که هوا برای خوابیدن در چادر مناسب باشد، مسافران از چادر استفاده می کنند و هزینه خود را بابت اقامت در هتل، اقامتگاه یا خانه های اجاره ای صرف نمی کنند. برای زدن چادر می توانید پارک قلعه پرتغالی ها را انتخاب کنید تا از لحاظ دسترسی به سرویس بهداشتی مشکلی نداشته باشید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله شما را با بنای تاریخی قلعه پرتغالی های جزیره قشم آشنا کردیم. درباره تاریخچه، معماری، مسیر دسترسی، آدرس، بهترین زمان مسافرت به قشم برای بازدید از این قلعه و اقامت در قشم توضیح دادیم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

Share this article:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

– read more –

Related stories

سوغات قم چیست

سوغات قم

سوغات قم شهر قم به عنوان یکی از کلان شهرهای مهم مذهبی و زیارتی ایران به دلیل داشتن یک سوغاتی بسیار محبوب به نام سوهان

فیلبند کجاست

فیلبند کجاست؟

فیلبند کجاست؟ استان مازندران یکی از استان‌ های شمالی ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، از دیدنی‌ها و طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها کجاست؟

در سواحل و مناطق حاشیه‌ ای خلیج فارس مانند راس الخیمه، جزیره هرمز، بندر قشم، عمان، کنگ وغیره دیوارهای قدیمی و قطوری وجود دارد که

خدمات مرجع گردشگری های هالیدی

های هالیدی به عنوان مرجع گردشگری آژانس های مسافرتی، ارائه دهنده انواع بلیط‌های هواپیما از جمله چارتر و سیستمی، بلیط لحظه آخری ، انواع تورهای

وب سرویس

وب سرویس ها قطعه کدهایی هستند که قابلیت دسترسی تحت وب را از طریق پروتکل های استاندارد مثل Http به مبادله اطلاعات و دیتا را